Анкла́в (енклав) (фр. enclave — від лат. inclavare — закривати на ключ) — територія однієї держави, оточеної зі всіх сторін територією іншої держави або частина території однієї держави, яка не має спільних меж зі своєю материнською частиною і є оточеною територією іншої держави.
Приклади анклаву: Ватикан i Сан-Марино в Італії, Лесото в ПАР.
Анклави можуть утворюватись з історичних, політичних, та географічних причин. Деякі території стали анклавами із-за зміни напрямку течії річки.
C-анклав країни A, він же есклав країни B
Країни-анклави
o Ватикан (анклав на території Італії)
o Сан-Марино (анклав на території Італії)
o Лесото (анклав на території ПАР)
o Бруней (напіванклав у відношенні до Малайзії)
o Східний Тимор (напіванклав у відношенні до Індонезії)
o Гамбія (напіванклав у відношенні до Сенегалу)
o Монако (напіванклав у відношенні до Франції)
o Португалія (напіванклав у відношенні до Іспанії)
o Данія (напіванклав у відношенні до Німеччини, має морський кордон зі Швецією)
o Канада (напіванклав у відношенні до США, має морський кордон з датською територією Гренландії й французькими островами Сен-П'єр і Мікелон)
o Катар (напіванклав у відношенні до Саудівської Аравії, має морський кордон з Бахрейном та ОАЕ)
o Республіка Корея (напіванклав у відношенні до КНДР, має морський кордон з Японією)
o Папуа-Нова Гвінея (напіванклав у відношенні до Індонезії, має морський кордон з Австралією й Соломоновими Островами)
o Домініканська Республіка — Гаїті (взаємні напіванклави)
o Ірландія — Великобританія (взаємні напіванклави, Великобританія має морський кордон з Францією)
Анклав в Україні
Місто Славутич, що входить до складу Київської області, повністю оточений територією Чернігівської області. Таким чином, Славутич- есклав Київської області та її анклав в Чернігівській області
Етнічні анклави
Етнічний анклав - місце компактного проживання одного народу, повністю оточене територією проживання іншого народу. Такі анклави почасти є джерелами міжнародної напруженості. Найбільш відомі етнічні анклави - сомалійські анклави в Ефіопії.
Напіванклав — територія, яка відділена від основної частини держави або усією своєю територією межує з однією державою, але має вихід до моря.
Приклади
- Монако
- Південна Корея
- Аляска
- Калінінградська область
Анклави Куч-Бехара—анклавний комплекс на кордоні Індії і Бангладеш.
У Бангладеш розташовано 106 ексклавів індійської історичної області Куч-Бехар, зокрема три анклави другого порядку [а] і один третього порядку [б].
У Індії — 92 ексклави бангладешської області Рангпур, зокрема 21 анклав другого порядку.
Загальна площа ексклавів Бангладеш складає 49,7 км², площа ексклавів Індії — 69,6 км². Найбільшим індійським ексклавом є Балапара-Хаграбарі площею в 25,95 км², найбільшим бангладешським — Дахаграм-Ангарпота, площею в 18,7 км² (38 % території всіх ексклавів Бангладеш). Площа найменшого індійського ексклаву Панісала 1093 м². Площа найменшого ексклаву Бангладеш, анклава другого порядку Упанчовкі-Бхайні, лише 53 м². Цей найменший анклав в світіє джутовим полем.
Договір, відповідальний за утворення безлічі анклавів, датується 1713 роком. В цей час Імперія Великих Моголів захопила деякі землі раджі Куч-Бехара, але не змогла виселити всіх феодалів з їх земель. Після розділу Британської Індії Куч-Бехар відійщов до Індії, а Рангпур — до Східного Пакистану, що в 1971 році перетворився на Бангладеш. В 1974 році обидві країни домовилися провести обмін анклавами або забезпечити доступ до них, однак з того часу зроблено було небагато. Переговори продовжилися 2001 року, однак знов безрезультатно.
[а] Анклав другого порядку — анклав, що знаходиться усередині іншого анклаву
[б] Анклав третього порядку — анклав усередині анклаву, що знаходиться, у свою чергу, усередині іншого анклаву