Форми держави:
А. Форми правління
Б. Державний устрій
В. Державний режим
1. Монархія (грец. monarchia – єдиновладдя) -королівство, царство, князівство, імперія, емірат, султанат, шахство
абсолютна (влада монарха не обмежена і має всі характерні риси, які викладені у визначенні. Такі монархії були найбільш розповсюджені в епоху рабовласництва і феодалізму. Сьогодні їх залишилось дуже мало, зокрема в Марокко, Арабських Еміратах, Кувейті);обмежена (конституційна, парламентська, дуалістична) (влада монарха обмежена парламентом або конституцією. За таких форм правління монарх — глава держави, але він може суттєво впливати на законодавчу діяльність парламенту і на формування ним уряду. Іноді монархічна форма правління має формальний характер. До обмежених монархій відносяться Іспанія, Швеція, Японія, які ще можна назвати конституційними монархіями. До парламентських монархій можна віднести Англію;дуалістична (монарх — глава держави сам формує уряд і призначає прем'єр-міністра. В такій монархії діє два вищих державних органи — монарх і уряд на чолі з прем'єр-міністром. В ній можуть існувати і інші вищі державні органи, зокрема судові);теократична (абсолютна влада релігійного лідера зливається з державною владою. Релігійний лідер є одночасно і главою держави. Наприклад, Ватикан);станово-паредставницька (поряд з монархом — главою держави існує який-небудь дорадчий представницький орган певних класів або всього населення. До таких держав можна віднести Росію до 1917 р., Польщу в XVII— XVIII століттях).
2. Республіка
президентська (президент обирається всім населенням, так як і парламент. В такій республіці президент формує і очолює уряд, є главою держави і формально не підзвітний парламенту. Наприклад, у США, Мексиці);парламентська (характеризується центральним становищем парламенту (законодавча влада), який обирає главу держави — президента і уряд — виконавчу владу. Вони підзвітні парламенту. Іноді президент не обирається, і главою держави стає прем'єр-міністр. Наприклад, Італія, ФРН);змішана (напівпрезидентська) (президент — глава держави обирається народом, так як і парламент. В такій республіці уряд обирається (призначається) парламентом за рекомендацією президента. Уряд підзвітний одночасно президенту і парламенту. Президент не очолює уряд і не несе юридичної відповідальності за його діяльність. Наприклад, Франція, Фінляндія, Україна, Російська Федерація).
Б. Форми державного устрою (адміністративно- територіальна і національно- територіальна будова держави)
1. Проста - унітарна держава складається з адміністративно-територіальних одиниць, які підкоряються центральним органам влади й не мають ознак державної незалежності
2. Складна (унія) - федерація (національна та територіальна);
- конфедерація;
- інкорпорація;
- унія;
- імперія.
В. Державний режим
1. Демократичний (мажоритарний, консенсусний)
2. Антидемократичний
тоталітарний;авторитарний;расистський